Van egy izgalmas személyiségprofil elemzés, ami négy típust különít el aszerint, hogy valaki mennyire introvertált vagy inkább extrovertált, ill. emberi kapcsolat- vagy inkább feladatorientált. Amilyen egyszerűnek tűnik, olyan izgalmas a spektrum, különös tekintettel arra, hogy életterületeinken és életciklusainkon belül eltérhet a működésünk.
Mi köze ehhez a színeknek?
Az elemzéshez kapcsolódó pszichológiai koordináta rendszer két tengelye egy négyes osztást hoz létre, és a négy személyiségtípust nemcsak betűkkel, hanem színekkel is jelölték: piros, sárga, zöld, kék.
Az önismereti utam egyik fontos állomása volt a felismerés, amikor kiderült, hogy sárga vagyok.
A színekhez való kapcsolatunkat nemcsak a külső igények, hanem a belső fejlődésünk is alakítja. Különböző életciklusainkban megélt történéseink és a külvilágtól kapott visszajelzések folyamatosan alakíthatják bennünk azt, ahogy viszonyulunk egy-egy színhez.
Az elmúlt két hétben az
asalon.hu Instagram profilján több követővel színelmélkedős játékot folytattunk, hogy jobban és mélyebben ránézzünk arra, miért hordjuk szívesen egyik vagy másik árnyalatot, és hogyan alakul ez bennünk élettörténéseink hatására.
Pszichológiai és színelméleti hivatkozásokkal tarkított postjaimban coachos kérdésekkel és saját történetek megosztásával hívtam játékra a követőket, hogy gondolkodjanak velem az adott napra választott szín kapcsán.
A sort a nem színekként is tekintett feketével, illetve fehérrel kezdtem. Ezt követték az alapszínek, piros, sárga, kék, majd közkívánatra a továbbiak: zöld, lila, barna, narancs.
FEKETE
Részlet a bejegyzésből: "Tudja Mária, nem véletlen az, hogy a gyász színe egy nem-szín, azaz a fekete, vagy bizonyos korokban és kultúrkörökben a fehér, mert a szenvedő lélek ezzel is elbújik a külvilág elől. Egy szín - egy sárga, de főleg egy piros – viseléséhez olyan belső erő kell, ami ilyenkor az embernek aligha van.”
FEHÉR
Részlet a bejegyzésből: "Nálam a fehér egészen aprócska koromtól alapdarabnak számított... Szeretem a tisztaságát, az egyszerűségét, a nemességét."
PIROS
Részlet a bejegyzésből: "Te tudod, a vörös melyik árnyalata áll jól neked? Ha vannak korábbi emlékeid, idézd fel, mikor viseltél pirosat? Milyen visszajelzéseket kaptál? Ha most nem szoktál pirosat viselni, miért nem? Mi hiányzik ahhoz, hogy pirosat válassz? Hova vennéd fel? Milyen fazon, vagy kiegészítő az, amivel el mered kezdeni?"
SÁRGA
Részlet a bejegyzésből: "Imádom az összes színt, bármit felveszek, illetve korszakonként változott, hogy éppen melyik volt a kedvenc, de a sárga mindig külön helyet fogalt el a szívemben."
ZÖLD
Részlet a bejegyzésből: "Egyetemista voltam, amikor először olvastam Johannes Itten ‘A színek művészete’ című könyvét. Művészetpedagógiát hallgató lakótársaimmal teljesen rákattantunk a komplementer színek témára. Agyba-főbe hordtuk a narancs-kék, sárga-ibolya és zöld-piros szetteket. Engem főleg ez utóbbi párosa fogott meg."
KÉK
Részlet a bekegyzésből: "Nem véletlen, hogy az iskolai egyenruhák és az üzleti öltözékek gyakran kékek.
A DISC osztályozásánál kékkel azt a személyiségtípust jelölik, akit inkább a feladatok motiválnak és kevésbé az emberi kapcsolatok. Aki teljesítménycentrikus, analitikus gondolkodású, óvatos, rendszerező stb."
A színekről tovább olvashatsz a kapcsolódó bejegyzésekben az
asalon.hu Instagram profilján.
Ha van kedved a saját színtörténetedet felírni, az alábbi kérdések és feladatok segíthetik a felfedezésed:
Nézd át a ruhatárad!
Milyen színek dominálnak?
Mely színeket viseled gyakrabban?
Melyik szín milyen emléket idéz fel benned?
Van olyan szín, amire haragszol? Kerülöd? Ha igen, miért?
Melyik az a szín, ami mindig feldobja a hangulatod? Vagy éppen megnyugtat? Vigasztal?
Mi az első emléked azokkal a színekkel, amikhez erősebben kötődsz, vagy éppen rossz érzést vált ki?
Színenként felteheted magadnak a kérdéseket:
Mi az első emléked azzal a színnel?
Szereted? Nem szereted?
Mit ad neked?
Mikor nyúlsz hozzá?
Mivel társítod? Hova viseled?
Tudod már, hogy az adott színben melyik árnyalat áll jól neked?
_________
Ha mélyebben érdekel a színek elmélete, ajánlom figyelmedbe Johannes Itten, A színek művészete című könyvét.
A pszichológiai kapcsolódásokra próbáld ki a DISC nevű személyiségtipizálás kérdőívét, találd meg, melyik szín vagy te.