Már egyetemistaként is imádtam a műfajok és a művészeti ágak közötti átjárást, az intermediális megnyilvánulásokat, performanszokat, happeningeket; úgy általában a művészet mediális szemléletét. Számomra a divat, az öltözködési kultúra, a ruha is első pillanattól kezdve sokkal több volt, mint funkcionális tényező vagy alkalmi hóbort: a mindennapok önkifejező és kommunikációs eszköze, költészet és képzőművészet, az ember által a világban teremtett szépség elsődleges lehetősége.
Péntek este a VITRIN-ben jártunk, ahol
3 nyúl, 26 nő, 32 szék címmel nyitották meg azt a kiállítást, melyen a
Je Suis Belle 2017-es tavaszi-nyári kollekciójának darabjai a galéria kontextusában, a kifutós bemutatkozás után egy másfajta fórumon, új értelmezésben kaptak méltó helyet mint képzőművészeti alkotások.
A kollekciót már láttuk a Merzedes-Benz Fashion Week kifutóján, ahol a többnapos esemény legvidámabb bemutatója címet nyerte el nálam: az önfeledt életöröm, a felszabadult világlátás, a sablonok és korlátok nélküli szépség ünneplése volt minden darab a maga hivalkodó csillogásával, játékos vonalaival, flittereivel és egyéb dekorációs elemeivel.
A VITRIN-nel közös kiállításon a művészeti rangra emelt divat darabok révén a látogató megtapasztalja az alkotási területek átjárhatóságának egy olyan példáját, ahol a fukcionális öltözék már nem egyszerűen önkifejezési és kommunikációs eszköz, hanem befogadásra és értelmezésre szánt esztétikai élmény, képzőművészeti alkotás.
Az aprólékos kézimunkával létrehozott ruhák képekként újraértelmezve, a térbe installálva kerülnek közelebb a szemlélőhöz, lehetőséget biztosítva a részletekben való elmélyülésre is.
A kiállításhoz kapcsolódik Gáldi Vinkó Andi fotóművész
"26 Women" fotósorozata, amiben 26 érdekes és inspiráló nő állt portrét, ezzel tovább árnyalva és színesítve a ruhák gazdag jelentését, a mögöttük rejlő személyes történeteket.
A címben jelölt harmadik elem, a 32 szék a VITRIN showroom, a Solinfo és a defo labor közös projektje: nyugati és északi brandek székein keresztül mutatják be a legfrissebb trendeket, melyek különleges háttérként szolgálva egyedi karaktereikkel helyezik keretbe a ruhákat.
A kiállítás újabb szép példája annak a missziónak, amit
Dalma és Tibi a kezdetektől fontosnak tart: együttműködni más művészeti ágakkal elsősorban a vizuális műfajokból, ill. a tradicionális technikákat modern környezetben alkalmazva adni új életet a népi művészeteknek.
A kiállítás megtekinthető 2016. december 9-16. között.